česká verze    english version    deutsch   
spřátelené weby:       Ilustrace   |   Animace   |   Vizualizace   |   Luky   |   Soustružení dřeva
Kontakt   
Index   |   Podmínky  |   Projekty  |  

VYVAZOVÁNÍ MARIONETY


Dříve než začneme

vyvázání marionety Musíme si především uvědomit, proč vlastně chceme marionetu vyvázat. Jaké a jak náročné bude dělat pohyby a v neposlední řadě, jak dobří vodiči loutek jsme.
Doporučuji začínat s menším počtem vodících šňůr. Jste-li začátečníci, paradoxně dosáhnete lepších výsledků s základním vyvázáním marionety, než s hromadou "nepotřebných" vzájemně se zaplétajících vláken.
Určitě je třeba věnovat pozornost i vahadlu samotnému. Vahadlo nám musi v ruce pěkně pohodlně "sedět".
Vyvazování marionety věnujte velkou pozornost a buďte pečliví. Odměnou vám bude loutka, která bude pěkně poslouchat a reagovat na každý pohyb vaší ruky.

Hlavička

Začneme vyvazováním hlavičky. Já osobně vyvazuji hlavu marionety většinou na dvě šňůry. Tři používám pouze v případě potřeby speciálních pohybů hlavy. Pomocí hřebíčků si najdeme těžiště a do hlavičky připevníme očka. Na ty pevně přivážeme šňůry. Pak šňůty připevníme k vahadlu. Šňůry by měly být tak dlouhé, aby předloktí ruky držící vahadlo svíralo pravý úhel s paží ruky. Marioneta se vám bude dobře ovládat a ruka vás nebude bolet.

Nohy

Pokračujeme vyvázáním nožiček. Očka na přichycení šňůry dáme těsně nad kolení kloub. Loutka by měla viset za hlavičku, a stát pevně na rovné podložce s nataženýma nohama. Vahadlo nožiček si podržíme kolmo k trnoži a dopneme šňůry.

Ruce

Vyvázání rukou existuje hromada způsobů. Když nevyžadujete od své marionety složitá gesta stačí přichyti t šňůru mezi palec a ukazováček ručičky.

Záda a zadeček...

Není nezbytně nutné, ale loutka se lépe ovládá. A o tom to vlastně je. Propadnete-li této zálibě a zamilujete-li se do loutek, záhy zjistíte, že moje rady o navazování jsou obecné a v žádném případě dokonalé. Sami budete vědět, že tady to chce přidat šňůru, tady posunout očko o 1/2 centimetru výš. A pak to bude ono, pak vám to bude všechno pěkně chodit.


leták loutka leták loutka leták loutka
přístupy na stránku:      
© 2012 by Petr Skácel - Grafikajinak, email: grafikajinak@seznam.cz