Musíme si především uvědomit, proč vlastně chceme marionetu vyvázat.
Jaké a jak náročné bude dělat pohyby a v neposlední řadě, jak dobří vodiči loutek jsme.
Doporučuji začínat s menším počtem vodících šňůr. Jste-li začátečníci,
paradoxně dosáhnete lepších výsledků s základním vyvázáním marionety,
než s hromadou "nepotřebných" vzájemně se zaplétajících vláken.
Určitě je třeba věnovat pozornost i vahadlu samotnému.
Vahadlo nám musi v ruce pěkně pohodlně "sedět".
Vyvazování marionety věnujte velkou pozornost a buďte pečliví.
Odměnou vám bude loutka, která bude pěkně poslouchat a reagovat na každý pohyb
vaší ruky.
Začneme vyvazováním hlavičky. Já osobně vyvazuji hlavu marionety většinou na dvě šňůry. Tři používám pouze v případě potřeby speciálních pohybů hlavy. Pomocí hřebíčků si najdeme těžiště a do hlavičky připevníme očka. Na ty pevně přivážeme šňůry. Pak šňůty připevníme k vahadlu. Šňůry by měly být tak dlouhé, aby předloktí ruky držící vahadlo svíralo pravý úhel s paží ruky. Marioneta se vám bude dobře ovládat a ruka vás nebude bolet.
Pokračujeme vyvázáním nožiček. Očka na přichycení šňůry dáme těsně nad kolení kloub. Loutka by měla viset za hlavičku, a stát pevně na rovné podložce s nataženýma nohama. Vahadlo nožiček si podržíme kolmo k trnoži a dopneme šňůry.
Vyvázání rukou existuje hromada způsobů. Když nevyžadujete od své marionety složitá gesta stačí přichyti t šňůru mezi palec a ukazováček ručičky.
Není nezbytně nutné, ale loutka se lépe ovládá. A o tom to vlastně je. Propadnete-li této zálibě a zamilujete-li se do loutek, záhy zjistíte, že moje rady o navazování jsou obecné a v žádném případě dokonalé. Sami budete vědět, že tady to chce přidat šňůru, tady posunout očko o 1/2 centimetru výš. A pak to bude ono, pak vám to bude všechno pěkně chodit.